Genel

Eşli okey Oyna

Eşli Okey Oyna

Eşli okey oyna, reyin oynamanın en coşku verici tarafı yeni insanlarla tanışmak olsa gerek. Sosyal olarak katılımlar her geçen gün sanal ve gerçek civarda çoğalmaktadır. Netice olarak insanlar eğlenecekleri bir hobi yada emel edinmek isterler. Bu hobilerden bir tanesi ülkemiz de yaygın olan okey oyunudur.

Bir Türk oyunu olan okey oyunu “eşli okey” veya “tek başına okey” diye ikiye ufalayabilir.

Eşli Okey Oyunu Nedir?

Eşli Okey Oyna

Bu oyunu eşli oynamak için 4 şahsa lüzum dinlenir. 2 şahıs rakip 2 birey de eş olmak üzere oyuna başlanabilir. Oyuna başlamadan evvel şahıslar eşlerini seçer ve karşılıklı otururlar masalara. Okeyy.Net üzerinden oynanan bu oyunu botlara karşıda eşli olarak oynayabilirsiniz. Fakat bu vaziyette puan alımı Realleşmeyecektir. Zira oyunu botlara karşı oynamak kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Ama sohbet emelli açılan masada 2 şahıs eşli olara

Okey oyunun bulunması neticeyi zamanla büyüyerek günümüze kadar gelmiştir. “eşli okey” ve “2 karakter okey” gibi terimlerle Google üzerinden arama yapan kullanıcılar için sitemiz hizmetinizdedir. Oyunu öğrenmek oynamak kadar kolaydır. Kısaca reyin hakkında bilgi verecek olursak şu başlıklarda oyunu sizlere anlatabiliriz.
Eşli Okey Nasıl Oynanır?

Bu oyunu eşli olarak oynamak için toplamda 4 şahsa gereksinim dinlenmektedir. Bu oyunda ki hakikat emel rakip dostlardan evvel taşları sıraları bir biçimde dizmek olacaktır. Görsellerle anlatmak gerekirse şu biçimde 2 biçim dizme operasyonu yapabilirsiniz.
Yukarıya da ki fotoğrafta da gözüktüğü üzere sıralı olarak banal bir okey oyununda el bu biçimde açılır. Burada ki tek ekstra okey taşının art dönüş biçimde tek durmasıdır. Bu demek oluyor ki oyunumuzu okey ile açabiliriz. Gözüktüğü üzere masada ki ortada duran siyah 9 olan taş gösterge taşımız dır. Bunun bir üst rakamı başka bir deyişle Siyah 10 burada okey sınan taştır. Ortada ki taş renkli oldu için bu oyunda okey ile açarsak toplam 8 puan düşecektir.
Sıradan açılırsa şayet başka bir deyişle okeysiz 4 puan düşecektir. Birde bunun çift okeyle açılması var. Bu gidişatta yeniden görselde ki gibi iki okey de boşta olacaktır. Tur döne tıklayıp okey taşlarının ikisi de boştayken okeyle açarsak 8 x 2 = 16 puan düşecektir bir oyunda.
Eşli Okeyde Çifte Gitmek ve Renksiz Açmak

Yukarı yada ki fotoğrafta da gözüktüğü gibi okeyde çifte gitmek için her taşın çiftine sahip olmalısınız. Toplamda 7 çift taşınızın olması gerekmektedir. 7 x 2 = 14 çift taşınız bulunması halinde sitemizde oynuyorsanız şayet ki Çifte git butonuna tıklamanız gerekmektedir. Fotoğrafta ki DİE rumuzlu birey çifte gidiyor yazıyor. Bu yazıdan sonra elinizi artık açabilirsiniz. Fotoğrafta ki okey masası renksiz gözüküyor. Bu gidişatta toplam 4 puan düşecektir.
Okey oyununda masadaki okey taşının rengine göre oyunun renkli yada renksiz olduğu anlaşılır. Bu taşlar; Siyah ve Kırmızı olanlardır. Şayet ki okey taşımız kırmızı yada siyah ise reyin renklidir. Sarı yada mavi ise reyin renksizdir. Renkli okey oynayıp oynamadığınızı bu biçimde basitçe kavrayabilirsiniz. Natürel ki masa ayarlarından oyunu renksiz olarak ayarlarsanız bu gidişatın artık bir ehemmiyeti kalmayacaktır. Başka Bir Deyişle okeyin rengi ne olursa olsun reyin renksiz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu